Правилото за 2 минути за лозаризма



Страни, които не са имали място на винената карта на континента преди години, днес разширяват производството си

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Целта на резитбата е да се формират здрави и високо продуктивни растения, а това се постига много по-лесно с използването на висококачествени професионални лозарски ножици и инструменти.

Кога се прави резитба на лозята и защо да използваме професионални лозарски ножици

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

Когато лозите не се режат, те растат като многогодишна дървесна лиана и тогава всичко е подчинено на това да се режат във вид на храст.

Така ще подготвите добре вашата домашна лозница за зимуване.

Създаване на насаждения и агротехнически мероприятия за отглеждането им. Разглеждат се  о ... Овощарство и биотехнологични методи

Во калнедарот на лозарот спаѓаат изучувањето на грозјата кои се берат и се пренесуваат до винаријата, кастрење на лозници зимно време, орање на почвата за нејзино растресување и откривање на основата на лозниците, нивно процветување и цветање и кастрење на лозниците за добивање на грозје летно време. Лозарите не се винари лозарство бидејќи тие не ги прозиведуваат вината, туку само го надгледуваат и изучуваат процесот на растење.

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от дълбока древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

С оглед на това, че се очаква сушата и по-високите от обикновено температури да стават все по-интензивни заради климатичните промени, някои производители се опитват да намерят креативни решения, надявайки се да намалят използването на вода.

По време на вегетацията е нужно обилно да се полива, защото при засушаване корените задържат растежа на леторастите.

Лозарството като наука се състои от общо лозарство – изучава биологията, екологията, размножаването и агротехниката на лозовата култура, и ампелография – наука за сортовете и видовете лози и селекцията на лозата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *